یاد گرفتنی ها

سفر چیست؟

definination of turism
تعریف سفر و گردشگری

گردشگری یا توریسم: بعنوان مسافرت و سفری در نظر گرفته میشه که بیشتر جنبه ی تفریحی داشته باشه البته ناگفته نماند که بعضا و‌ تو‌ چند سال اخیر به شکل های دیگه ای هم دیده شده، مثل سفرهای تجاری، ورزشی، درمانی، زیارتی و …

حالا یه تعریف هم سازمان جهانی گردشگری تو سال ۱۹۹۵ یعنی سال ۱۳۷۴ هجری شمسی که میشه گفت یه تعریف نهایی از گردشگری بود رو‌ ارایه کرد، و گردشگری رو به این شکل تعریف کرد : مجموعه فعالیت های فرد یا افرادی رو که به مکانی غیر از مکان و محل زندگی خود سفر و حداقل ۲۴ساعت(۱ شبانه روز) و حداکثر ۳۶۵ روز(۱سال) اقامت می کنند که هدفشون هم از سفر و مسافرت تفریح باشه نه چیز دیگه یعنی دیگه سفرهای کاری و … شامل این تعریف نمیشه.

این دو تا تعریف از گر‌دشگری بود که یکیش رو سازمان جهانی گردشگری تبیین و تعریف کرده که منم براتون گفتم.

حالا اگه بخوام یه خورده این مطلب رو باز کنم طبق نظریه میل و موریسون: تمامی فرآیندی که شما قبل از سفر و در طول اون انجام میدین که میتونه شامل: کسب اطلاعات در مورد مقصد سفرتون، برنامه ریزی و تدارک سفر، انجام سفر به مقصد و اقامت تو مقصد، خرید کردن، تعامل بین میزبان و میهمان، بازگشت به مبدا سفر و مرور خاطرات رو بهش میگن گردشگری.

پی نوشت: لغت توریسم هم از دو بخش «تور» و «ایسم» تشکیل شده.
«تور» به معنای سفر یا گردشه و ریشه در لغت لاتین Turns به معنای دور زدن، رفت و برگشت بین مبدأ و مقصد و چرخش داره که از یونانی به اسپانیا، فرانسه و در نهایت به انگلیس راه ییدا کرده. «ایسم» هم به معنی اندیشه یا مکتبه. پس میشه کلمه «توریسم» را مکتبی دونست که پایه و اساس اون سفره.

پی نوشت ۲: اصطلاح «توریست» (Tourist) از قرن نوزدهم معمول شده.  تو اون زمان اشراف زادگان فرانسه ملزم به سفر و مسافرت برای تکمیل تحصیلات و کسب تجربه های لازم زندگی بودند. این جوانان اون موقع توریست نامیده می شدند و بعدها در فرانسه این اصطلاح در مورد کسانی به کار می رفت که برای سرگرمی ، وقت گذرانی و گردش به فرانسه سفر می کردند و بعداً با تعمیم بیشتر به کسانی اطلاق می شد که اصولاً به این منظور به سفر می رفتند. کم کم کلمه توریست به بعضی زبانهای دیگر نیز وارد شد و از آن واژه توریسم (Tourism) بوجود اومد. از همان زمان گردشگری و توریست به بعضی از مسافرتها و مسافرینی گفته می شود که هدف آنها استراحت و گردش و سرگرمی و آشنایی با مردم بود و نه کسب درآمد و اشتغال به کار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *