یاد گرفتنی ها

چه جوری پاسپورت بگیریم؟ قوانین و مدارک مورد نیاز + هزینه ها

کسایی که میخوان از کشور خارج بشن و به کشور دیگه سفر کنن نیاز دارن که یک گذرنامه یا پاسپورت داشته باشن که نوعی شناسنامه ی بین المللی به حساب میاد و افراد از طریق اون هویت و ملیتشون مشخص میشه. همچنین کشورهای دیگر هم با استناد به اون اجازه ورود به خاک کشورشون رو به اونا میدن. در ایران کسایی که قصد خروج از کشور رو دارند،‌ باید گذرنامه داشته باشند. براساس قانون، گذرنامه سندی است که از طرف ماموران صلاحیت‌دار دولت، برای مسافرت اتباع ایرانی به خارج و اقامت در خارج داده می‌شود. حالا اینجا براتون مراحل گرفتن، قوانین و مدارک لازم رو توضیح میدم.

افراد مشمول برای اخذ ویزا(چه افرادی میتونن گذرنامه بگیرن)

 

افرادی که سنشون کمتر از ۱۸ساله یا اینکه تحت ولایت یا قیومت هستن، با اجازه ولی می‌توانند گذرنامه بگیرن. مشمولین وظیفه (سربازی) هم تنها با دریافت مجوز کتبی از اداره وظیفه عمومی می‌تونن پاسپورت بگیرن. زنان شوهردار نیز برای دریافت گذرنامه باید موافقت کتبی شوهر یا در موارد اضطراری، اجازه دادستان شهرستانی که در آن درخواست گذرنامه داده‌اند، ارائه دهند. البته باید این نکته‌دهم توجه کنید افرادی که توانستن با صدور اجازه توسط سازمان یا فردی گذرنامه بگیرن، اگر فرد یا سازمان از اجازه‌ اش نیز خودداری کنه، در این صورت فرد نمی‌تونه از کشور خارج بشه، تا زمان از بین رفتن مانع گذرنامه وی ضبط میشه.

چه افرادی نمیتونن گذرنامه بگیرن؟

 

عده ای از افراد جامعه بنا بر دلایلی کتبی مقامات قضایی حق خروج از کشور رو ندارن و نمی تونند گذرنامه دریافت کنن. حتی افرادی که در خارج از ایران هم دارای سوء پیشینه باشن حق دریافت گذرنامه ندارن. البته اگر به تشخیص مقامات قضایی سفر فردی به خارج از کشور مخالف مصالح جمهوری اسلامی باشد، در این صورت وی نمی‌ تونه گذرنامه بگیره.  افرادی هم که به طور قطعی دارای بدهی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد باشن، ممکنه بنابر ضوابط و مقررات نتونن گذرنامه بگیرن.

 

انواع گذرنامه ها در ایران

 

 • گذرنامه عادی (توریستی)

گذرنامه ای که با هدف تحصیل، سفر و تجارت برای شهروندان هر کشوری صادر میشه تا بتونن از این طریق از کشور خارج بشن.

 • گذرنامه دیپلماتیک

همونطور که از اسم این گذرنامه مشخصه برای مقام هایی که سطح بالای سیاسی دارن مشمول این نوع گذرنامه هستن. بعضی اوقات هم سیاست ‌های صدور ویزا برای دارندگان این نوع از گذرنامه ها با افراد عادی متفاوت هست و فرق داره.

 • گذرنامه خدمت

این گذرنامه برای کارمندان دولت به دلیل سفرهای کاریشون در نظر گرفته شده‌. قوانین مربوط به اونا هم مثل گذرنامه ‌های دیپلماتیک هست.

مراحل دریافت پاسپورت

 

توجه : حضور شخص متقاضی (صاحب گذرنامه) در همه گروه‌های سنی الزامیه.
۱- تهيه فرم و شناسه گذرنامه از دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس+۱۰) (هزینه اخذ شناسه ۱۰۰۰ تومان می‌باشد)
۲- پرداخت مبالغ زیر از طریق دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در دفاتر
توجه : واریز از طریق اینترنت، عابربانک و فیش واریزی بانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
 1. ۳۷،۵۰۰ ريال (سه هزار و هفتصد و پنجاه تومان)
 2. ۱۰۰۰،۰۰۰ ريال (صد هزار تومان)

مدارکی  لازم برای دریافت پاسپورت

 

 1.  اصل شناسنامه و کارت ملي و يا تأئيديه ثبت احوال براي کليه متقاضيان.
 2. ارائه اصل آخرين گذرنامه (در صورت معتبر بودن)
 3.  قطعه عکس ۶×۴ جديد و رنگي با زمينه سفيد و تمام رخ به طوري که:
 4.  ۶ ماه از تاريخ گرفتن عکس نگذشته باشد.
 5. آقايان بدون کلاه و عينک کراوات و زيور آلات و آرایش مو و محاسن به طوري که پيشاني و گوش‌ها مشخص باشند. همچنین رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد.
 6. خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرايش و زيورآلات، با استفاده از روسري و یا مقنعه ساده و تیره به طوري که گردي صورت مشخص باشد. (برای دختران بالاي ۶ سال با حجاب کامل)
 7. اجازه محضري برای افراد زير ۱۸ سال از سوی پدر و یا قیم قانونی.
 8.  حضور افراد بالای ۱۵ سال همراه با شناسنامه‌ی عکسدار
 9.  افراد زیر ۱۵ سال نیازمند، گواهي اشتغال به تحصيل، دفترچه بيمه و يا گذرنامه عکسدار هستند
 10. توجه: برای افراد زیر ۶ سال،کودک می‌بایست در دفتر حاضر شده و ولی کودک، یک قطعه عکس از کودک خود را ارایه نماید.
 11. بازنشستگان نظامي که ۵ سال تمام از بازنشستگي آنها نگذشته است ارائه نامه از حفا يگان مربوطه الزامی است.
 12. بازنشستگان نظامي که ۵ سال از بازنشستگي آنها مي‌گذرد می‌بایست اصل و کپي کارت کانون بازنشستگان را ارایه دهند (نیازی به ارایه گواهی از سازمان متبوع نمی‌باشد).
 13. نظامیان شاغل می‌بایست نامه موافقت حفا یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارایه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارایه نمایند.

۴- موارد مربوط به بانوان:

 1.  اجازه محضري برای بانوان متأهل از سوی همسر.
توجه: خانم های مقيم خارج در صورتی که شوهر خارجی اداشته باشن.نیازی به اجازه محضري همسرشون ندارن، همچنین اقامت با گذرنامه ايراني هم قابل قبول است.
توجه: بانواني که همسر آنها فوت نموده، مي‌بايست اصل گواهي فوت همسر و يا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه مي‌بايست اصل طلاق‌نامه را ارایه کنن.
 

– موارد مربوط به آقايان:

 1. ارائه اصل و کپي کارت پايان خدمت يا معافيت صرفاً هوشمند(کارت‌های قدیمی اعتبار ندارند) و يا موافقت‌نامه سازمان وظيفه عمومي برای مشمولین.
توجه: کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند نموده‌اند، بعد از گذشت ۲۴ ساعت از درخواست تعویض، می‌توانند با ارایه برگه ثبت درخواست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخواست صدور یا تعویض گذرنامه دهند.
توجه : آقايان بالاي ۵۰ سال احتياج به ارايه کارت پايان خدمت ندارند.
آقايان دانشجو و يا دانش آموز براي خروج از کشور مي‌بايست نامه از محل تحصيل خود دريافت و به سازمان وظيفه عمومي تحويل نمايند.
 

۶- چند نکته مهم:

 1. براي متولدين خارج از کشور ارايه مدرک نحوه ورود الزامي است.
 2.  براي ابطال گذرنامه‌هایی که بالاي يک سال اعتبار دارند ارائه نامه از ادارات گذرنامه الزامي است.
——————————————————————————–
 

نحوه اقدام درخصوص افرادي که گذرنامه معتبر آنها مخدوش بوده و يا آن را مفقود کرده اند.

شهروندان تهرانی جهت اعلام فقدان و تعویض گذرنامه مخدوش – بررسی ممنوعیت فقط باید به اداره گذرنامه تهران بزرگ به خیابان مطهری، خیابان کوه نور مراجعه کنن.

توجه: افرادی که اعتبار گذرنامه‌شون تمام، مفقود و یا مخدوش شده نیازی به اعلام فقدان نداشته و می تونن مستقیماً به دفاتر مراجعه کنن.
——————————————————————————–
نرخ اين خدمت در دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي با احتساب هزینه پستی مبلغ ۴۲۸،۶۱۲ ريال (چهارصد و بیست و هشت هزار و شیصد و دوازده ریال) هست که از طریق دستگاه‌های کارت خوان موجود در دفاتر دریافت می‌شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *