یاد گرفتنی ها

واکسن های مورد نیاز تو سفر خارجی؟

Vaccines for Travelers

همونطور که سفر رفتن خیلی جذاب و لذت بخشه یه وقتایی هم ممکنه سخت و عذاب آور باشه مخصوصا زمانیکه تو سفر خارجی ای و خدایی نکرده مریض میشی و ممکنه دچار یه بیماری ای بشی که خسارتش جبران ناپذیر باشه و اذیت کننده. از این رو لازمه که قبل از سفر ابتدا خودتونو بیمه کنید و واکسن هایی که لازم هست رو تزریق کنید.

بعضی از دیدنی ترین مکانهای دنیا، خانه‌ی بعضی از خطرناکترین میکروبها هستن. مالاریا، تب زرد و حتی فلج اطفال ممکن است مسافران بین المللی را هدف قرار دهد. بنابراین با اقدامات احتیاطی و واکسنهای توصیه شده مربوط به این مناطق، از خود محافظت کنید.

تقویت کننده فلج اطفال

 

اگر قصد سفر به  آفریقا دارین، شاید نیاز به تقویت فلج اطفال داشته باشید. این بیماری ناتوان کننده هنوز در بخشی از بخشهای آسیا و آفریقا فعاله. ویروس آن می‌تونه از طریق: غذا، آب و تماس با فرد مبتلا، گسترش یابد. حتی اگه در کودکی واکسن فلج اطفال زدید، ممکنه نیاز به تقویت کننده داشته باشید تا مطمئن شوید در مقابل هر سه نوع این ویروس محافظت می‌شید.

واکسن تب زرد

 

در حاشیه آرژانتین و برزیل، آبشار ایگو آسو گردشگران را از سرتاسر جهان برای دیدن خود جذب می‌کند. متاُسفانه این آبشار حشره های زیادی را که ناقل تب زرد هستند نیز به خود جذب می‌کنن. تب زرد در بخشهایی از امریکای جنوبی و مرکزی و نیز بخش استوایی افریقا وجود دارد و ممکنه زندگی افراد رو تهدید کنه. واکسیناسیون همراه با تزریق تقویت کننده پس از ده سال، برای مسافرت به برخی از کشورها لازمه. البته مهمه که  از نیش حشرات نیز دوری کنین.

واکسن تب روده ای یا حصبه

 

حصبه، عفونتی متداول در کشورهای در حال توسعه است که تهدید کننده حیات به شمار میآد و توسط باکتری موجود در نوشیدنی یا غذای آلوده ایجاد می‌شه. چند صد امریکایی هر ساله به حصبه مبتلا می‌شن (زمانی که به آسیا، امریکای جنوبی یا افریقا سفر میکنن). مرکز کنترل بیماریها، واکسن حصبه را حداقل یک تا دو هفته پیش از سفر به این مناطق، توصیه می‌کنن. اگر در گذشته این واکسن را زده اید، بپرسید به تقویت کننده نیاز خواهید داشت یا نه.

تقویت کننده کزاز

 

قبل از برنامه ریزی برای سفرهای ماجراجویانه، از موثر بودن واکسن کزازتان مطمئن بشید. اغلب عفونت کزاز از جراحات پوستی مثل: سوختگی، سرما زدگی یا سوراخ شدن پوست بوجود میاد. علتشم باکتری ای هست که در همه جای دنیا وجود داره. کزاز متونه کشنده باشه. توصیه می‌شه هر ده سال نسبت به تزریق تقویت کننده اقدام کنین.

تزریق تقویت کننده

یکی از بخش های جدایی ناپذیر سفرهای خارجی امتحان کردن انواع غذاهای جدید و شکمگردی هست. متاسفانه غذا یا آب آلوده می‌تونه عفونتهایی مثل هپاتیت A را گسترش بده. این عفونت ویروسی که موجب التهاب کبد می‌شه، تو کشورهای در حال توسعه متداوله. اگه تو دوران کودکی‌تون واکسینه نشده اید، با یه پزشک درباره دریافت مجموعه واکسنهای اون قبل از اسفر خارجی، صحبت کنین.

واکسن هپاتیت ب

 

ویروس هپاتیت ب هم باعث التهاب کبد میشه. اما از طریق خون یا مایعات عفونی حامل ویروس گسترش پیدا میکنه نه آب و غذا. بسیاری از افراد دارای عفونت مزمن در افریقا، جنوب آسیا، خاور میانه، جزایر اقیانوس آرام، جزایر کارائیب و حوزه رودخانه آمازون ناقل این ویروس هستن. مرکز کنترل بیماریها، واکسن هپاتیت ب را برای همه مسافرانی که به این نواحی، به خصوص گردشگران سفرهای ماجراجویانه و کسانی که قصد سفر به این نواحیی رو دارن توصیه میکنه.

واکسن هاری

 

هاری در همه قاره ها به جز قطب جنوب وجود داره و از طریق گاز گرفتن توسط حیوان عفونی، گسترش پیدا میکنه. سگهای خیابانی در افریقا، آسیا و امریکای جنوبی بیشترین خطر رو برای گردشگران در پی داره و پس از اون و در دجه ی دوم میمونهایی که در معابد آسیا زندگی می‌کنن. یک واکسن سه دوز برای این بیماری در دسترس هست، با این حال نیاز به درمان پس از گاز گرفتگی  رو رفع نمیکنه. واکسن، باعث میشه بتونید خودتون رو به موقع به مراقبتهای پزشکی برسونید، و همچنین میزان دوزهای مورد نیاز را کاهش میده.

واکسن آنفلوانزا

 

اگه واکسن آنفلوانزای سالیانه را دریافت می‌کنید، برنامه‌ی سفرتونو با زمان واکسنتون تنظیم کنین. تو نیم کره جنوبی، همه گیرشدن آنفلوانزا از فروردین تا شهریور متداول تره. بنابراین خونواده هایی که قصد دارن تعطیلات تابستونشون رو به استرلیا برن، باید قبل از حرکتشون واکسینه بشن.

اقدامات احتیاطی مالاریا

 

مالاریا بیماری کشنده ایه که توسط پشه انتقال پیدا میکنه. مالاریا در جنوب صحرای صحاری افریقا متداولتره اما تو بخشهایی از جنوب آسیا و امریکای جنوبی هم پیدا میشه. گردشگران باید از پزشک درباره معایب و مزایای داروهای ضد مالاریای پیشگیرانه اطلاعاتی کسب کننن. استراتژیهای دیگه شامل استفاده از دافع حشرات (۳۰ تا ۵۰ درصد DEET برای بزرگسالان)، استفاده از لباسهایی که تمام بدنو میپوشونن و خوابیدن در پشه بندها هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *