یاد گرفتنی ها

صنعت گردشگری در جهان

صنعت گردشگری سومین صنعت پردرآمد تو دنیاست که می‌تونه اثر مثبتی بر سایر بخش‌های کشور مثل درآمد ارزی، افزایش درآمد جامعه میزبان، افزایش درآمد دولت، افزایش سرمایه‌گذاری، افزایش اشتغال نیروی کار، توسعه تولید، فروش و گردش اقتصادی صنایع دستی داشته باشد و مهم‌تر از همه تغییر دید و نگرشی هست که میتونه گردشگران در مورد اون کشور به وجود بیاره. به همین جهت لازمه که توجه زیادی به این صنعت بشه  از این رو  خیلی از کشورهای دنیا برای افزایش سهم خود تو این بازار و صنعت پر دآمد،  برنامه‌ریزی‌های مفصلی رو  انجام داده و میدن. برای مثال می‌توان به کشور ترکیه اشاره کرد که در فاصله سال‌های ۲۰۱۳-۲۰۰۵، از نظر جذب گردشگران خارجی عملکرد قابل توجهی داشته. ترکیه در سال ۲۰۰۵میلادی برای اولین‌بار توانست وارد فهرست ۱۰کشور برتر به لحاظ جذب گردشگران خارجی بشه و رتبه نهم را به خودش اختصاص بده. در حال حاضر ترکیه سالانه حدود ۲۵میلیارددلار از محل صنعت گردشگری درآمد داره و دولت این کشور قصد داره این رقم رو به ۵۰میلیارددلار در سال ۲۰۲۳ برسونه. همچنین می‌تونیم به دبی اشاره کینم که در سال ۲۰۱۳ با جذب بیش از ۱۰میلیون‌گردشگر رکورد تازه‌ای رو در گردشگری خود و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس ثبت کرده . این در حالیه که شیخ‌نشین حاشیه خلیج‌فارس از نظر جاذبه‌های گردشگری به هیچ‌وجه قابل مقایسه با ایران نبوده و ترکیه نیز در رده‌بندی تعداد اماکن تاریخی ۱۷پله پایین‌تر از ایران قرار داره!

گزارش جدید سازمان جهانی گردشگری نشون میده ۲۰۱۸ با ۱٫۴ میلیارد سفر در سراسر دنیا، سالی خوب برای گردشگری بوده .

جالبتر اینکه سازمان جهانی گردشگری انتظار این رقم رو تا سال ۲۰۲۰ نداشته. دلیل این رقم سفر تو کل دنیا، بخاطر رشد قوی‌تر اقتصاد، تسهیل صدور ویزا و حمل‌ونقل هوایی ارزونتر بوده.
دبیرکل سازمان جهانی گردشگری آقای زوراب پولولیکاسویل گفته که  رشد گردشگری تو سال های اخیر تایید می کنه که امروزه این بخش یکی از قدرتمندترین محرک های رشد و توسعه اقتصادی هست».

گزارشی از رشد گردشگری

گردشگری در خاورمیانه و آفریقا به بیش از ۶ درصد میانگین سالانه جهانی رسیده. گردشگری در خاورمیانه ۱۰ درصد و آفریقا ۷ درصد رشد داشته . آسیا و اروپا هم ۶ درصد رشد داشته اند . آمریکا با سه درصد افزایش همچنان پایین تر از میانگین جهانی قرار داره. سفرهای بین المللی به داخل آمریکای مرکزی و حوزه کارائیب، هردو ۲ درصد رشد داشت. گردشگری به کارائیب به خاطر تاثیر طوفان‌های ایرما و ماریا در سپتامبر ۲۰۱۷ ضربه سختی خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *