یاد گرفتنی ها

تفاوت و فرق بوم گردی با هاستل

برای تعریف بومگردی ابتدا لازمه تعریف اکو توریسم رو بدونیم.

اوکو توریسم از دو بخش اکو(eco) و توریسم(tourism) تشکیل شده.اکو به معنی و مفاهیم محیط زیستی اشاره داره و توریسم به معنای گردشگری.

برای همین از واژه‌ی بوم گردی به جای اکوتوریسم تو زبان فارسی استفاده می کنند.

بوم گردی، یعنی سفری مسئولانه به مناطق طبیعتی که با حفظ محیط زیست همراهه. در واقع کسی که به این روش سفر میکنه‌ رو بهش بوم گرد میگن.

ما بعنوان یه بوم گرد تجربه‌ی زندگی مستقیم در کنار یک خانواده‌ی روستایی و قومیتی با حفظ منابع طبیعی با سبک زندگی اقوام مختلف، سنت ها رسم و رسوم و فرهنگ و دغدغه ها شون آشنا میشیم.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی هم خونه‌هایی با طرح ها روستایی هستند معمولا در دکوراسیون این نوع از اقامتگاه‌ها سعی نشانه‌هایی از خانه‌های همان منطقه را استفاده می کنند تا حس حضور در خانه یکی از بومی‌ها به شما القا شود.  خانه‌های آن منطقه باشد. 

برای مثال استفاده صنایع دستی، نوع سفره و محل غذا خوردن، چیدمان رختخواب و تخت، کرسی و غیره. وقتی توی همچین فضایی هستید می تونید از محصولاتی لبنی و غذاهای محلی میزبان که در ان اقامت داریم استفاده کنیم

هدف از اقامتگاه بوم گردی در ایران آشنایی گردشگران با فرهنگ بومی هر شهر یا روستا در سرزمینمان هستن.اقامتگاه بوم گردی در حقیقت نماینده‌ای از ویژگی‌های منطقه‌ست که باید طبق معماری سنتی اون شهر و روستا طراحی بشه. چرا که اقامتگاه‌ ها با توجه به شهر و روستا با طراحی منحصر بفرد مقصد و شهر مورد نظر ساخته می شود مثلا اقامتگاهی که در گیلان هست با اقامتگاهی که جنوب کشور درست میشه فرق داره. البته ناگفته نماند که اقامتگاه های بوم گردی فقط شامل بناهایی قدیمی نمی‌شه، یک چادر عشایری هم می تونه اقامتگاه بوم گردی محسوب بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *